5 grudnia 2010

Dwugłosy naukowe

Dwugłos naukowy to jedna z oryginalniejszych inicjatyw Koła Naukowego - są to otwarte debaty dwóch pracowników naukowych naszego Instytutu dotyczące wybranych kwestii. Mogą przybierać one charakter polemiczny, gdy dyskutanci zajmują różne stanowiska lub też uzupełniający, gdy dyskutanci dzielą się tematem i referując jego części tworzą uzupełniającą się całość.

Spotkania tego typu zaczęły odbywać się w semestrze letnim roku akademickiego 2009/2010. Pierwszym, który wzbudził znaczne zainteresowanie, był dwugłos z udziałem prof. Kazimierza Ilskiego i prof. Jerzego Strzelczyka pt. "Konstantyn Wielki. Prekursor nowych czasów czy wskrzesiciel imperium?". Słuchaczom przybliżona została nie tylko sławna postać imperatora, ale i następujące po nim czasy.

W tamtym semestrze odbyły się również kolejne dwugłosy:
- z udziałem dr. Rafała Dobka oraz dr. Macieja Foryckiego na temat rewolucji francuskiej (kwiecień 2010)
- z udziałem prof. Krzysztofa Marchlewicza oraz dr. Romualda Rydza o kongresie wiedeńskim
- z udziałem prof. Jarosława Nikodema oraz dr. Rafała Witkowskiego na temat "Jagiełło i Witold. Polsko-litewski spór o bohaterstwo" (26.04.2010)
- z udziałem prof. Krzysztofa Kaczmarka oraz dr. Igora Kraszewskiego na temat "Scholastyka - solidny fundament czy błędne koło" (24.05.2010)

Również w bieżącym roku akademickim Zarząd Koła postanowił powrócić do tej formy debaty naukowej, która zaczęła się cieszyć popularnością nie tylko wśród studentów, ale również wśród pracowników Instytutu. Pierwszym tego typu spotkaniem, które odbyło się 2 grudnia tego roku, był dwugłos o genezie możnowładztwa w Polsce, w którym wzięli udział prof. Józef Dobosz i dr hab. Zbyszko Górczak. Dokładniejszą relację z tego wydarzenia znajdą czytelnicy w następnym wpisie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz