16 stycznia 2011

Cyfrowe pióro historyka. Mendeley.

Pierwszym programem, który chciałbym Wam zaprezentować, jest Mendeley. To narzędzie w dużym stopniu usprawniło moją pracę przede wszystkim przez praktyczną organizację wielu materiałów (głównie PDFów z różnymi tekstami) na komputerze. Ale systematyzacja i łatwy dostęp do plików to nie jedyne przydatne funkcje Mendeley’a…


Mendeley to freeware, który pełni podwójną rolę: z jednej strony skupia i organizuje pliki na komputerze, z drugiej tworzy społeczność naukową, z którą można współpracować przy konkretnych projektach.

Czytelne zgromadzenie dokumentów PDF oraz plików w innych formatach (zdjęć, filmów, czy stron internetowych) w oknie jednego programu, podział dokumentów wg autorów, słów kluczowych, własnych tagów, czy na tematyczne grupy zdecydowanie ułatwia orientację w posiadanych plikach. Dodatkowo program może „obserwować” wskazany folder i automatycznie przenosić nowe pliki do swojej bazy danych. Każdy taki plik opatrzony jest specjalnym formularzem metadanych: tytuł, autor, rok, miejsce wydania etc. Dane te później mogą służyć do sporządzania przypisów i bibliografii, gdyż Mendeley jest połączony z MS Wordem i za pomocą „kopiuj/wklej” tekst umieszczony na Mendeley’u można przenieść do Worda jako cytat, któremu program automatycznie stworzy opis bibliograficzny. Niestety w programie standardowo ustawiony jest styl cytowania dominujący w krajach anglojęzycznych. Ponadto bardzo przydatną funkcją Mendeley’a jest możliwość aktywnej pracy na tekście: podkreślania i zamieszczania notatek w czytanych plikach PDF. Program umożliwia także wyszukiwanie konkretnych słów we wszystkich zgromadzonych tekstach.

Instalacja Mendeley’a wymaga uprzedniego zarejestrowania się i stworzenia konta, na którym znajduje się internetowa wersja zgromadzonych w programie plików. Umożliwia to skorzystanie ze swojej bazy danych na innych komputerach za pośrednictwem internetu a także współpracę i wymianę bibliografii z innymi użytkownikami zainteresowanymi tym samym zagadnieniem. Od niedawna możliwe jest także generowanie bibliografii danego tematu zgromadzonej przez jedną osobę lub specjalnie utworzoną grupę badawczą i  automatyczne zamieszczanie jej na stronach internetowych: naukowych blogach, profilach i wszędzie tam, gdzie zastosować można język HTML. A jak wygląda taki profil internetowy Medneley’a? Zapraszam do zapoznania się z moim:
Michał
Kępski's bibliography


Mendeley to dynamicznie rozwijający się program, który znakomicie wpisuje się w ideę Science 2.0. Polecam szczególnie do uporządkowania swoich zasobów i do współpracy z innymi badaczami i ośrodkami naukowymi!

Czytelną instrukcję obsługi i plik instalacyjny można znaleźć pod tym adresem.

W następnej części zaprezentuję program służący do organizacji naukowych treści Internetu: Zotero.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz